Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Film Vrána - Záhadná umrtí, legenda a zajímavosti kolem jednoho příběhu

1. března 2017 v 13:10 | Český Tarot |  Záhady a nevysvětlitelné úkazy
Podle staré legendy odnáší duše zemřelých do říše mrtvých vrána. Pokud se ovšem zesnulému přihodilo něco velmi zlého a jeho duše nemůže najít klid, může jej vrána přivést zpět na tento svět, aby dal věci do pořádku. Taková tragédie potká i kytaristu Erica Dravena a jeho snoubenku Shelly Webster. O takzvané Ďáblově noci jsou ve svém bytě přepadeni členy řádícího gangu a zavražděni. Přesně o rok později je Erikova duše vránou přivedena zpět na tento svět, Eric vstává z hrobu a pod ochranou vrány se jako téměř nesmrtelný začíná mstít svým vrahům za sebe i Shelly. Za mstitelem zůstává jedna oběť za druhou. Na konec dojde v jednom kostele k velkému finále mezi hlavou gangu a Ericem, kde je vrána poraněna, čímž přichází i Eric o svou nezranitelnost. Přesto se dokáže přemoci a zabít svého protivníka. Konečně může najít svůj věčný klid a vrací se zpět do říše mrtvých ke své snoubence. Kultovní hororový příběh ožívá v rukou vizuálního génia Alexe Proyase, který moderní Detroit zahltil temnou gotickou atmosférou, která na vás dopadne stejně tísnivě jako vědomí, že v průběhu natáčení nešťastnou náhodou zahynul představitel hlavní role Brandon Lee

Záhady, nešťastné události kolem celého komiksu a natáčení filmu. Úmrtí přímo na place


Tento film získal zájem veřejnosti ještě před svým uvedením vlivem nešťastných událostí, které "prokletý" film provázely. Hlavní roli měl hrát původně River Phoenix, ten ale tragicky zahynul mezi castingem a zahájením natáčení (30. října 1993, na Halloween shodou okolností ve stejný den v roce, kdy začíná příběh filmu). Při natáčení došlo k poranění několika lidí ze štábu (ruky probodnuté šroubovákem, popálení, …) a i ke smrtelnému zranění - ve finální scéně v kostele, kdy Eric zabije svého hlavního protivníka, byl nedopatřením (nábojnicí zanechanou ve zbrani, která ho zasáhla do břicha) postřelen a po převezení do nemocnice zemřel představitel Erica, Brandon Lee (syn Bruce Lee, který shodou okolností též za podivných okolností zahynul při natáčení - v jeho případě filmu "Game of Death"). Dlouho nebylo jasné, jestli film vůbec bude uveden (nehoda se stala v roce 1993 a film přišel do kin teprve o více než rok později). Matka zastřeleného herce, Linda Lee, žalovala producenta za zavinění jeho smrti, a vysoudila 3 miliony dolarů. Vedle vyšetřování nehody a právních sporů se muselo pro dokončení několika málo scén, které ještě nebyly natočeny, použít buď dubléra nebo digitální triky, což bylo na tehdejší dobu téměř revoluční a drahé - to více než zdvojnásobilo rozpočet ze 7 na 15 milionů dolarů. I přes smrt Leeho film sklidil dobrou kritiku i komerční úspěch a vydělal 144 milionů celosvětově.


V roce 1978 byla v Detroitu zabita opilým řidičem mladá žena… Stalo se, že tato žena byla snoubenkou muže jménem James O ´Barr a její nešťastná smrt dala vzniknout jednomu z nejkultovnějších komiksů všech dob Vrána. Po smrti snoubenky odchází James O ´Barr k námořnictvu. Doufá, že striktní pravidla armády mu poskytnou řád, kterým zaplní prázdnotu ve své duši. Vyhledává všechny druhy šarvátek, pouští se do předem prohraných soubojů, ale ze všech zázračně vyvázne bez zranění. Po dvou letech opouští armádu a vrací se do Detroitu s pevným rozhodnutím zabít onoho opilého řidiče. Avšak najít únik v prosté pomstě mu není přáno; během jeho pobytu v armádě řidič zemřel.
K vytvoření Vrány se uchyluje jako k formě art-terapie (jeho dílo původně nemělo být nikdy publikováno), kde do příběhu vkládá veškerý svůj žal, svůj hněv a nenávist vůči světu, společnosti i Bohu. Až Gary Reed, majitel vydavatelství Caliber Press, ho koncem 80. let přemluví k vydání komiksu. Z Vrány se prakticky okamžitě rodí legenda nezávislého komiksu. Avšak legenda, kterou doprovází pověst prokletého díla - většina vydavatelství, která přišla do styku s Vránou, začala po vydání trpět nějakou formou finančních problémů, popřípadě rovnou zkrachovala. Při vydání komiksu v Čechách došlo k řadě podivných nehod, včetně propadnutí podlahy v místnosti, kde byla kniha tištěna.


Známějším než samotný komiks se stala jeho filmová adaptace z roku 1994, při jejímž natáčení zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Již několik prvních natáčecích dnů provázela řada nehod - část kulis zachvátil požár, jeden ze členů štábu si omylem propíchl ruku šroubovákem, další byl účastníkem dopravní nehody apod. Drobné nehody jsou však při natáčení takovéhoto snímku běžné a nikdo jim původně nevěnoval pozornost. Týden před koncem natáčení, během filmování přestřelky však zahynul Brandon Lee. Kvůli nepozornosti člena štábu, který nezkontroloval zbraň předtím, než byla použita a kvůli řadě dalších podivných náhod se stalo, že zbraň obsahovala alespoň částečně funkční projektil. Funkční natolik, aby mohl způsobit smrt člověka.


Když Michael Massee hrající Funboye na Brandona vystřelil, trefil ho do břicha a ten šel okamžitě k zemi. V průběhu natáčení údajně Brandon Lee rád často žertoval, a proto si zpočátku štáb myslel, že Brandon, který zůstal ležet i po pokynu režiséra, předvádí jen další z těchto vtípků. Během chvilky se přesvědčili o svém omylu. Brandon Lee byl okamžitě převezen do nemocnice, kde však na následky zranění zemřel. Bylo mu teprve 28 let a Vrána měla být zásadním přelomem v jeho kariéře. Je ironií osudu, že stejně jako James O ´Barr a stejně jako hlavní postava filmu Eric, měl Brandon Lee v době své smrti těsně před svatbou. Přesto, že byla jeho smrt oficiálně prohlášena za nehodu, vedou se mezi mnohými fanoušky o příčině smrti spory. Těmto názorům napomáhá i fakt, že otec Brandona, legendární Bruce Lee, zemřel též velmi mladý a za podivných okolností během práce na snímku Hra smrti.

Po této tragické události bylo otázkou jak a především, zdali vůbec snímek dokončit. Studio Paramount Pictures, které film financovalo, od natáčení upustilo. Představitelka Shelly (Sofia Shinas) ihned po nehodě opustila natáčení a odmítala se vrátit, matka zesnulého Brandona Lee zažalovala producenta snímku a dalších 12 členů štábu a vysoudila 3 miliony dolarů… Nedokončený film nakonec odkoupila společnost Miramax Films a snímek byl dotočen s pomocí dublérů a speciálních efektů, kdy byla náhradníkům přidělána tvář Brandona Lee. Tyto na svoji dobu nevídané triky rozpočet filmu zvedly téměř o polovinu a uvedení do kin bylo skoro o rok zpožděno. Michael Massee se odmítl na film v životě podívat a na rok upustil od hraní. Rochelle Davies (Sarah) se neobjevila v žádném filmu až do roku 2009.


Příběh filmu se od předlohy v mnoha faktech liší. Asi nejvýraznější změnou je přenesení místa, kde se odehrává vražda Erica a Shelly, z opuštěné ulice za městem do jejich domu. Avšak James O ´Barr se prý při psaní komiksu kromě své vlastní bolesti nechal inspirovat i novinovým článkem, kde byla popsána vražda mladého páru, která se odehrála na silnici kousek za Detroitem. Motivem vraždy byla prostá krádež, prstýnku za dvacet babek. Ve filmu se celá scéna odehrává o tzv. Ďáblově noci, kdy do domu snoubenců vpadnou členové místního gangu. Ve snímku není uveden název města, ve kterém se příběh odehrává. Detroit zde můžeme poznat jen díky oné Ďáblově noci, která je skutečnou tradicí každoročně dodržovanou v některých částech Velké Británie, Irska, Kanady a Ameriky. V Detroitu ovšem tato událost, kdy mladí lidé vyrazí do ulic a věnují se drobným výtržnostem, v průběhu 70. a 80. let přerostla do rozměrů masového žhářství. Postava Top Dollara ve filmu prohlásí, že on je tím, kdo založil první požár a vytvořil tak Detroitskou tradici. Jména Top Dollar, Tin-Tin, T-Bird, Funboy atd. mají být přezdívkami skutečných členů Detroitských pouličních gangů.. Nejen autor předlohy ale i mnozí z fanoušků však nejsou s výsledným snímkem spokojeni. Problém nevidí v záměně či vyloučení některých postav z příběhu, ale v celkovém zjednodušení dané látky na přímočarý akční biják, v kterém se ono archetypální poselství komiksu vytrácí.

Film přesto zaznamenal celosvětový úspěch (u diváků i filmových kritiků). Následovaly tři sequely a seriál, který znovu přivedl na scénu postavu Erica Dravena a nepřímo navazoval na události z prvního filmu. Úspěch se však již neopakoval. V prosinci 2008 režisér Stephen Norrington (Blade, Liga výjimečných) oznámil, že se chystá natočit remake původního snímku. Později však od projektu odstoupil. Studio tedy našlo nového režiséra, ale kvůli soudním přím ohledně autorských práv, byl projekt opět zastaven. V lednu 2012 studio oznámilo znovu otevření projektu a prozatím je start natáčení stanoven na rok 2013 bez dalších konkrétních informací týkajících se štábu či obsazení.

zdroj informací - wikipedia, Youtube, časopis total mag
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama