Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Tarot Velká arkána - 0 Blázen

30. ledna 2016 v 21:41 | Český Tarot |  Tarotové karty
Základní idea: U Blázna je obzvlášť důležité, abychom si povšimli přiřazeného čísla 0. Nula sice existuje, ale není viditelná a definovatelná. Není ničím. (5 -I- 0 = 5). Přináší však vždy osobitost jiné části, s níž je spojena, obzvláště silně to platí např. u čísel 50 nebo 0,5, které by bez 0 ztratily svou speciální dimenzi (rozměr). Pokud tento význam aplikujeme na člověka, znamená to, že - pokud se člověk spojí s podstatou Blázna, je potvrzena jeho zcela zvláštní své­ ráznost, to, co je pro něj typické.

Nula charakterizuje spíše neexistenci než přítomnost. Její úžasná vlastnost spočívá v tom, že umožňuje přemýšlet ve velmi malých, a naopak 1 ve velmi velkých dimenzích (exkurze do mikrokosmu a makrokosmu).
To v podstatě znamená, že nula sama a sobě není hmatatelná, ale má enormní účinek. Přesně tak je tomu s jejím vyobrazením: je vlastně "nic", ale může být znázorněna prostřednictvím symbolu, tedy prostřednictvím "něčeho". Tao, o němž je možné mluvit, není tao. Nula, kterou je možno znázornit, není nulou. A Blázen, o němž je možné psát...

Idea nuly je základní pro všechny idealistické myšlenkové pochody, tedy pro všechny myšlenkové pochody, které vycházejí z nějaké neviditelné skutečnosti. Víme, že každé násobení nulou dává zase jen nulu. (5x0 = 0). To znamená, že (příliš) intenzívní výměna názorů s Bláznem je anulována - zůstává Blázen.
Necháš-li Blázna, aby se stal tvojí součástí (dělení nulou: 5 : 0 = ne­ 11 konečno), stáváš se nekonečným, neboť každé číslo, dělené nulou, dává nekonečno. Obrázek ukazuje Blázna ve velehorách, sídlišti bohů; je stále na cestě, mnozí již na cestě nejsou. Je pocestným ve světě, poutníkem mezi světy. Má čisté, bdící srdce. Je mágem, který je ještě nevinný. Sleduje svoji touhu a má odvahu žít svůj ideál (Don Quijote). Je ryzí "já jsem", vitalita a plamen. Jeho "jiskrami sršící inteligence" svědčí o tom, že hoří zvláštním plamenem vlastní podstaty a svérázného nadšení. Bílá růže představuje duchovní lásku a touhu; pes připomíná jeho jemný instinkt, který v neposlední řadě pochází z jeho otevřenosti: kdo se neuzavírá, je vnímavý. Síře pásma jeho forem zjevení sahá od Tilla Eulenspiegela až k Parsifalovi. V pohádce je třetím královským synem (první byl silný, druhý byl chytrý, třetí měl opravdové a čisté srdce). Žolík v normálních hracích kartách ukazuje další vlastnost: Blázen obrací každý list a jeho holá existence dává vypočítatelnosti hry hranice. Také historie dvorních bláznů (šašků) nám přináší pro Blázna podivuhodné příklady: zpočátku to byli duševně omezení, pomatení a většinou tělesně znetvoření tvorové. Na vrcholu vývoje dvorních bláznů pak byla tato pozice obsazována neuvěřitelně pohotovými, drzými a často dosti obávanými muži; jejich nejdůležitější výsada spočívala v tom, že směli říkat pravdu - samotnému králi, sami před celým dvorem a o samotném králi. Panovník měl blázna jako zrcadlo, které mu ukazovalo bez skrupulí jeho vlastní dvůr i sebe samého. Ve fázi úpadku se stávali z dvorních bláznů pijani, kteří obstarávali veselí a zábavu v krčmách, byli drsným i šprým aři a někdy i šiřiteli politických pamfletů. Následoval vývoj směrem ke klaunům. Blázen je a zůstává nejvýš neseriózní: tak jako esoterika, má i on vztah ke všem tajemstvím. V Bláznovi se neoddělitelně střetávají temnota a světlo: můžete jej potkávat v podobě pobudy a větroplacha, nebo jako Parsifala, přesto je stále bláznem. Nemá žádné stálé bydliště: neboť - kdo někde bydlí, zapadá do průměru a stává se obyčejným. Blázen zůstává vždy neobyčejný a je svým způsobem chráněný. Waite říká následující: "Hlubina, která se před ním otevírá, v něm nevzbuzuje hrůzu, téměř se mu zdá, že 12 je jakýsi anděl připraven zachytit jej, pokud by z výšky skočil dolů." Kdo tolik věří v Boha, propast není jeho problémem: propast se stává problémem Boha. Všechny Velké arkány jsou formami zjevení Blázna.
Hesla: Blázen, pošetilec, naivní hlupák; nevinnost, někdo, kdo žije svůj ideál, i když z něj dělá blázna, nejvyšší důvěra; žolík, kvalita, nebo událost, která obrací list.

Vztahy: Je možné, že jsi trochu odlišný? Co vidíš, když pozoruješ realitu (res je lat. věc) svého světa? Kdo je v tomto vztahu Blázen? Pracovně/obchodní: Ty blázne! Uspěchané, špatně prověřené rozhodnutí. Nepřítomnost ducha; vynoření zcela překvapujících činitelů (příznivých, nebo nepříznivých).

Spirituálně/transformační: Důvěřuj svému Bohu = nejvyšší dobro (ideál), neboť tvůj Bůh na tebe nikdy nedopustí. Teď je po tobě požadována odvaha, abys následoval svoji touhu, abys žil svůj ideál, abys nebyl vypočítavý.

Nástraha: Hloupost považovat za důvěru, chybějící schopnost vytrvalosti zkrášlovat jako spontánnost, odlišovat se. Afirmace: Já jsem plamen. Dbám svého čistého srdce. Jsem otevřený a bdělý

Astrologické přiřazení: Uran
Barva: Žlutá
Cesta: Jiskřící inteligence
Esoterický název: Duch první akáši
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 abraxice abraxice | Web | 31. ledna 2016 v 1:16 | Reagovat

Zajímavá karta.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama