Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Povídání o bylinkách - Divizna velkokvětá

23. prosince 2015 v 21:20 | Český Tarot |  Bylinky
Jde o dvouletou, na celém svém povrchu plstnatě ochlupenou bylinu, dorůstající až do výšky 2 metrů. V prvním roce vegetace vytváří růžici přízemních, lehce plstnatých listů. V roce druhém z této růžice vyrůstá ochlupená lodyha, opatřena střídavými, taktéž ochlupenými listy vejčitého tvaru a hroznovitě uspořádanými květy, které mají pětidílný, zvonkovitý, plstnatý kalich, tvořený jasně žlutými, srostlými, pěticípými korunami. Plody jsou tobolky. Po vysemenění rostlina hyne. Kvete od května do září. (nejčastější sběr je červenec až záři)
Divizna roste v celé Evropě, zejména v její střední a jižní části. V Česku se vyskytuje běžně, a to především díky své celkové nenáročnosti. Daří se jí na půdách chudých na živiny a vláhu, dále na půdách kamenitých, štěrkovitých nebo hlinitých, přičemž pH půdy jí vyhovuje zásadité až neutrální. Díky svému vzrůstu je pro ni snadné fotosyntetizovat i na místech, kde by vzrůstnem nižší rostliny byly zastíněny. Nejčastěji ji můžeme spatřit na ruderálních místech, jakými jsou rumiště, příkopy, skládky a svahy podél komunikací. Běžně se však vyskytuje i na zahradách a kompostech, na kamenitých stráních a loukách či v prosluněných částech lesa a na jeho okrajích.

Divizna je známá léčivka. Pro léčebné účely se využívá výhradně květ divizny, případně listy, a to při průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení. Léčí kašel a má protizánětlivé účinky. Čaj z květů divizny prospívá činnosti jater, sleziny a brzlíku, působí močopudně. Čaj se musí pečlivě cedit, protože květy jsou pokryty jemnými chloupky, které nepříjemně dráždí sliznici. Díky již zmíněným protizánětlivým účinkům se divizna využívá i zevně, a to jako obklad na případné oděrky, při revmatických bolestech, bércových vředech či hemoroidech. Pro plánovaný sběr se tato statná rostlina pěstuje. Květy (sbírá se pouze žlutá koruna květů, snadno oddělitelná od kalichu) se musí dobře usušit a pečlivě uchovávat, protože jsou velmi náchylné k hnědnutí a plesnivění. Divizna obsahuje zejména saponiny a sliz, malé množství silice, cukry, třísloviny a flavonoidy.

Výskyt: Roste výhradně na slunných kamenitých stráních a mezích.
Popis: Dvouletá bylina z čeledi krtičníkovitých dorůstající 1 - 2 m výšky. V prvním roce vegetace má přízemní růžici listů, v druhém roce vyhání lodyhu s hroznem velkých žlutých květů.
Sbíráme: Sbíráme květní koruny bez kalichů (Flos verbasci) od července do září. Po usušení mají květy medovou vůni. Účinné látky: Květ divizny obsahuje silici, slizy, cukry a saponiny

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama