Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Noemova archa

2. prosince 2015 v 8:39 | Český Tarot |  Bible a biblické příběhy
Noemova archa (hebrejsky: תיבת נח, tevat Noach; arabsky: سفينة نوح, safínat Núh) je obrovské plavidlo nacházející se ve vyprávěních Abrahámovských náboženství - v Bibli a v Koránu. Biblické vyprávění připisuje stavbu archy Noemovi, který tak učinil na Boží příkaz, aby se spolu s dalšími sedmi lidmi a zástupci zvířat zachránil před potopou, která měla zničit zkažený svět. Příběh se stal předmětem rozsáhlých rozpracování v judaismu, křesťanství a islámu od řešení praktických problémů (osvětlení interiéru), k teologickým interpretacím (archa jako symbol církve zachraňující lidstvo). Objevy geologů, archeologů a biblistů vedlo většinu vědců a mnoho křesťanů k opuštění doslovného výkladu příběhu o arše, avšak stále existují skupiny, které si za ním stojí a snaží se jej hájit. Někteří taktéž prohledávají okolí hory Ararat, kde měl podle Genesis Noe s Archou nakonec přistát.
Jak archa vypadala? Podle knihy Genesis měl Noe postavit archu o rozměrech 300 × 50 × 30 loket, tj. přibližně 135 × 22,5 × 13,7 m, za předpokladu, že délka lokte činila 0,45 m (poměr délky a šířky byl 6 : 1, což se používá při stavbě lodí i dnes). Uvnitř byla archa rozdělena do tří podlaží. Do jednoho lokte pod okrajem střechy sahalo okno nebo světlík pro zajištění světla a větrání a v boku archy byly dveře pro naložení a vyložení nákladu. Obvykle je archa vykreslována jako loď; přímo v Genesis však takto popsána není. Je zde použito hebrejské slovo teva (truhla).

Archa byla postavena z dřeva "stromu gofer" a zevnitř i zvenčí potřena dehtem, aby nepropouštěla vodu. Strom gofer (nebo "pryskyřičný strom") bývá znalci považován za cypřiš, který je velmi vhodný ke stavbě lodí, protože je odolný vůči vodě a hnilobě.

Zvířata: Noe měl přivést do archy ze všech živočišných druhů po dvou jedincích (samec a samice), z některých druhů (pro pozdější obětní použití) po sedmi.

Místo přistání: Bible říká, že archa měla přistát někde v pohoří Ararat (hebrejsky הרי אררט‎‎). Nepíše se, že by plavidlo mělo dosednout na určitou horu jménem Ararat

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama