Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Indický svátek Holi je plný barev

5. listopadu 2015 v 10:10 | Český Tarot |  Indie
Holi (Devanagari होली TRL. Holi, bengálský হোলি) - hinduistický festival radosti a na jaře, obvykle slaví úplného měsíce v měsíci Phalguna (únor - březen). To je také známé jako festival barev a spojené s barevnými nátěry praku přáteli. Tento festival je slaven hlavně v Indii, Nepálu a dalších částech světa, s počtem obyvatel Indiánů nebo osob indického původu. Festival, v poslední době, se rozšířil do částí Evropy a Severní Ameriky jako oslavu lásky a jarními barvami.Svátek začíná u ohně kde se lidé shromažďují zpívají a tančí. tzv Holika. Druhý den ráno je karneval barev, lidé se polejvají barvamia oslavují. Navštíví svou rodinu a přátelé.

Holi je prý jedním z nejstarších festivalů na světě. Možná ne úplně nejstarším, ale rozhodně tím nejbarevnějším. Pět dní po úplňku přichází »Rangapancami« (Ranga = barva; Pancami = 5. lunární den), druhý den festivalu. Přestávají platit všechna omezení vztahující se kastě, pohlaví, věku či sociálnímu postavení. Slaví se nespoutaně a všichni navzájem na sebe lijí obarvenou vodou a sypou barevný prášek, tzv. »gulal«.


Legenda : Princ Prahláda měl jako dítě dle přání svého otce, uctívat pouze jeho samotného a dávat mu všechnu lásku náležející Bohům. Leč chlapec uctíval jen Vishnu. Rozhněvaný král se pokoušel různými prostředky svého syna zabít, ale pokaždé zasáhl sám Vishnu a dítě zachránil. Nakonec se král uchýlil ke lsti: přemluvil svou ohnivzdornou sestru Holiku, aby skočila s Prahládou na klíně do ohně a nechala jej uhořet. Ale plameny dítě ušetřily a z Holiky zbyla jen hromada popela. Jako památku na zničení démonky Holiky pak lidé začali slavit festival Holi.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama