Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Indická božstva 1. díl

13. října 2015 v 17:02 | Český Tarot |  Božstva
Nelze s nimi tak jednoduše navázat kontakt, ale každopádně navázat to jde a mají dlouholetou tradici v roly entit dávných dob.Lakšmí (v sanskrtu लक्ष्मी lakṣmī; zvaná též Šrí) je hinduistická bohyně, manželka boha Višnua. Bývá spojována se štěstím a hojností, ale je i vtělením krásy. Narodila se jako dcera mudrce Bhrgua, po zapuzení bohy a útěku do oceánu se v celé své kráse znovu zrodila při kvedlání mléčného oceánu, sedíc na lotosovém květu. Ačkoli jí spíše jen zřídka bývají zasvěcovány zvláštní chrámy, hinduisté se k ní modlí velmi často. Jejím jízdním zvířetem je sova. Bývá zobrazována se dvěma či čtyřmi pažemi. Lakšmí je také ukázkovým příkladem indického ideálu manželky. Proto doprovází avatáry Višnua, když skrze ně vstupuje do našeho světa (Ráma a jeho žena Síta, Kršna a Rádha, popř. Rukminí).

Mitra (v sanskrtu मित्र Mitrá "smlouva") je indické božstvo jehož funkce se průběhu času měnila. V mittanských smlouvách z 14. století př. n. l. figuruje jako jeden z ochránců smluv, v Rgvédě se objevuje v dvojici Mitra-Varuna, jejíž atributy jsou v základu stejné jako samotného Varuny, například jsou strážci rta "pravdy, řádu" a trestají ty jež jej poruší. V pozdějších védských textech a bráhmanách je Mitra ve stoupající míře spojován úsvitem a jitřním sluncem, zatímco Varuna počíná být spojován s večerem a především nocí. V post-védských textech Mitra prakticky mizí a stal se patronem přátelství, který si oškliví veškeré násilí, včetně posvátného. Stejného původu je zoroastrický Mithra.


Indra (v sanskrtu इन्द्र nebo इंद) je védský bůh hromu a blesku, který stojí v čele většiny védských bohů. Podle védské mytologie je Indra neporazitelný bojovník obrovské postavy. Je mnohdy popisován v abstraktní rovině, jako síla či kosmická energie. Jeho kult byl v Indii velmi rozšířen. Indra dále vystupuje v mnoha mytologických příbězích i nehinduistických indických náboženstvích.

Varuna (dévanágarí: वरुण; varuṇa) je védský bůh oblohy a deště. V Rgvédě vystupuje jako jeden z předních asurů a hlavní bůh. V pozdějším hinduismu se moc Varuny přenesla i nad další formy vody, zejména pak nad oceány. Z příkazu Brahmy střeží západ. Často bývá vyobrazován na makaře.


Ganéša (sanskrt: गणेश; gaṇeśa, složenina z gana - zástupy a íša - zkrácený tvar od Íšvara (pán, mistr, jméno Šivy), tedy Pán Šivových zástupů) je hinduistický bůh se čtyřmi pažemi a sloní hlavou, jeden z nejznámějších a nejuctívanějších hinduistických bohů. Jeho kult je velmi silný a sahá i za hranice Indie. Uctívači tohoto čtyřrukého mladíka se sloní hlavou se nazývají gánapatja. Jiná jména Ganéši jsou Ganapati (z gana = lid, zástupy a pati pán), Vinájaka a Pillaijar.


Párvatí (sanskrt: पार्वती Pārvatī; doslova: "horská") je hinduistická bohyně, manželka boha Šivy, jehož energii (šakti) ztělesňuje. Objevila se jako převtělení Satí, předchozí Šivovy choti, a - stejně jako Ganga - je dcerou krále Himavána (též přepisováno jako Himavant), tj. božské personifikace pohoří Himálaje. Šiva často podléhá její kráse a spočívá s ní v náruživém dlouhém objetí; silný erotický aspekt tohoto vztahu se projevil v uctívání Párvatí zejména v některých tantrických kultech. Bývá rovněž zvána Umá ("světlo") či Šakti ("moc").


Sarasvatí (v sanskrtu सरस्वती, Sarasvatī) je hinduistická bohyně, manželka boha-stvořitele Brahmy. Její jméno znamená doslova "plynoucí". Je spojována s moudrostí, učeností, výmluvností a uměními; díky ní prý vznikl i sanskrt a písmo dévanágarí. Jako jízdní zvíře jí slouží labuť, popř. páv či papoušek. Jméno Sarasvatí nese i posvátná řeka známá z Véd, jež se podle tradice stéká v podzemí s Gangou a Jamunou v Prajágu, dnešním Iláhábádu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama