Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Gaia - bohyně země

26. října 2015 v 9:49 | Český Tarot
Gaia (řecky Γαῖα země, latinsky Tella nebo Terra), někdy také nazývána Gé je v řecké mytologii bohyně země a sama Země. Moderní mytologie i někteří vědci operují s tzv. teorií Gaii, která chápe planetu Zemi a její biosféru jako Gaiu, jediný ucelený superorganismus regulující podmínky své vlastní existence.

Na počátku všeho byl Chaos, počátek všeho. Z něho povstal Erebos - bůh věčné tmy a tma sama a Nyx - bohyně noci a zosobněná noc. Z této dvojice pochází Aithér - věčné světlo a Hémerá - světlý den. Teprve potom se zrodila Gaia - země, Tartaros - podsvětní propast a Erós - vše oživující láska. Gaia sama ze sebe zrodila Úrana - boha hvězdnatého nebe a nebe samo a Ponta - boha moře.
Gaia se stala manželkou Úrana, když ovládl svět a zplodili dvanáct potomků, Titánů jménem Ókeanos, Koios, Kríos, Hyperíón, Íapetos a Kronos a Titánky jménem Theia, Rheia, Mnémosyné, Foibé, Themis a Téthys. Pak ještě zrodila Kyklópy a Hekatoncheiry. Gaia všechny své děti milovala, Úranos je nenáviděl. Když svrhl zvláště nenáviděné Hekatoncheiry do nitra země, odkud nesměli vycházet na zem, Gaia žádala Titány, aby Úrana zbavili vlády. Odhodlal se k tomu jenom nejmladší Kronos, který zbavil Úrana mužství a zbavil ho vlády. Z Úranovy krve zrodila Gaia Giganty.
Když se později historie opakovala a Kronos byl svržen vlastním synem Diem, poštvala Gaia proti němu Giganty, které vybavila kouzelnou rostlinou nezranitelnosti. Zeus si zase přivedl na pomoc pozemského syna Hérakla, který Giganty přemohl a svrhl je do hlubokého Tartaru. Podle některých verzí zplodila Gaia také Erínye - bohyně pomsty (rozšířena je ale spíš verze, že Erínye byly dcery bohyně noci Nyx).

Gaia také zrodila bohu Pontovi syny Nérea, Thaumanta a Forkýna a dcery Kétó a Eurybii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama