Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Bájný Jednorožci a jejich magie

11. září 2015 v 15:50 | Český Tarot |  Bájné bytosti a tvorové
Jednorožec je mystické zvíře.samo o sobě to je čisto čistá dobrá magie. Jeho roh je prý kouzelný. Podle pověsti může být jednorožec chycen a zkrocen pannou, v jejímž klíně spočine. Je symbolem síly a čistoty.

Jednorožec je bájný tvor, který je obvykle zobrazován v podobě koně či antilopy s nápadným, dlouhým a šroubovitě krouceným rohem. Od křesťanského středověku je považován za symbol síly, čistoty a panenství. Proslul zejména jako štítonoš britského státního znaku.


Jednorožec se stal symbolem čistoty a vyobrazením archanděla Gabriela při lovu na jednorožce-jak je možno vidět na mnoha kobercích a miniaturách-symbolem Mariina neposkvrněného početí Kristova. Jako figura představuje také Kristus sám toho Nejčistšího z Čistých.


Starověké zmínky o Jednorožcích Na velmi starých pečetích z Harappy v dnešním Pákistánu (asi 2500 př. n. l.) je zobrazeno zvíře, které připomíná klasického jednorožce. První, kdo se o jednorožci (řecky monokéros) výslovně zmiňuje, je řecký lékař Ktésias v 5. stol. př. n. l., který měl asi na mysli nosorožce indického, Ve svém díle ovšem popisuje hlavně jednorožcův roh a jeho údajné léčivé a magické vlastnosti. Na jeho zmínku navazuje přibližně po stu letech Aristotelés, který hovoří o dvou zvířatech s jedním rohem: o oryxovi a "tak zvaném indickém oslu", což bude opět patrně nosorožec. Podobné údaje přinášejí také Plinius Starší, Strabo a Claudius Aelianus, za jehož jednorožcem již je nosorožec vidět zřetelněji. Představa jednorožce snad vznikla spojením oryxe, nosorožce a narvala, jehož "roh" přesněji zub, byl vyhledáván jako kuriozita. U nás jej lze vidět například na zámku v Lednici, kde je zasazen do dřevěné atrapy jednorožčí hlavy, nebo ve špitále v Kuksu, kde je zasazen do preparované hlavy koně.


Představy o jednorohých tvorech se vyskytují i mimo evropské prostředí. V mytologii starověkých Peršanů střeží bílý jednorožec podobný divokému oslu s třemi tlamami magický strom Harvisptochm (Strom všech semen), rostoucí uprostřed nebeského jezera Vourukaša. Druhý z perských jednorožců, Šadhavar, patří naopak mezi démonické bytosti, nepřátelské lidem. Má děrovaný roh, který nastavuje větru, čímž vzniká zvuk, připomínající hudbu na flétnu, lákající zvědavé tvory. Ty pak šadhavar probodne rohem a sežere. Zatímco ve starověké Indii má jednorožec vzhled jednorohého býka nebo antilopy, ve východní Asii je to zvíře podobné jelenu nebo dokonce draku. V Číně se nazývá Čchi-lin a v Japonsku Kirin.


Středověk a jednorožci: Domenichino: Panna s jednorožcem, 1604 - 1605, freska v paláci Farnese, Řím. Slovem monokéros přeložili překladatelé řecké Bible (Septuaginty) hebrejské slovo re´em, které původně znamenalo pratura. Latinská Vulgata je přeložila jako unicornis, odtud se název i pojem jednorožce rozšířily do všech evropských jazyků. Tento "jednorožec" je v Bibli (zejména kniha Jób) obrazem síly a nezkrotného divokého zvířete.

Ve středověku se objevují i jiné představy o jednorožci, které s Biblí nesouvisí. Tento středověký jednorožec je ušlechtilé bílé zvíře, podobné koni, avšak s rozštěpenými kopyty (tedy sudokopytník) a s hřívou nebo bradkou. Uprostřed čela má dlouhý, spirálovitě stočený roh. Ač je to divoké zvíře, ke své samičce se chová velmi něžně a dvorně. Proto se mohl stát vhodným symbolem rytířské lásky v poezii středověkých turbadúrů.


Pověsti o Jednorožcích: Podle jiné pověsti má ve velké úctě panenství. Lze ho ulovit jen tak, že se do lesa vypraví čistá panna, jednorožec k ní přijde, složí jí hlavu do klína a může být tak chycen. Právě proto je ve výtvarném umění, zejména v 15. století, symbolem panenství a čisté lásky. O tom svědčí i slavný Dlouho do novověku přežívala i jiná pověst, podle níž jednorožcův "roh" (ve skutečnosti zub narvala nebo roh nosorožce) čistí vodu a zneškodňuje jedy, proto býval až do 19. století symbolem a ozdobou lékáren. Řada lékáren se jmenovala a dodnes jmenuje "U jednorožce". Z jednorožčího (nosorožčího nebo narvalího) rohu se rovněž vyráběly poháry, které měly chránit před jedem. Pokud do takového poháru byl nalit otrávený nápoj, začal šumět a nebo se pohár roztrhl. Tato pověra mohla mít do jisté míry reálný podklad, pokud se jednalo o pohár z rohu nosorožce.
Keratin může s některými jedy (např. arzenik) chemicky reagovat, proto mohlo dojít k určitému pěnění či šumění, ojediněle snad i k puknutí poháru. U organických jedů však k podobné reakci zcela jsitě dojít nemohlo.

Magické schopnosti Jednorožce: Co se týče magických vlastností jednorožce, tak je magickými schopnostmi jako zvíře přímo oplývající a nabité mystikou. Kromě surového využití rohu, žíní, krve a slz, které bylo zmiňováno, je nutno pohovořit i o dalších daleko zajímavějších vlastnostech. Jednorožec jest bestie značně odolná vůči působení veškeré magie. Tato vlastnost jest zapříčiněna schopností jednorožců jakýmsi přirozeným instinktem pronikati do jiných rovin reality a úspěšně se tak vyhýbati působení kouzel. O praktické využití této vlastnosti, např. při přepravě praktikujících čarodějů se vedou mezi odbornou veřejností rozsáhlé diskuze


Filmy o Jednorožcích:

Legenda z roku 1985
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama