Informace a novinky / Moje nabízené služby / Kde pomáhám / Kontakt /

Bájný Fénix a jeho tajemství

6. září 2015 v 20:41 | Český Tarot |  Bájné bytosti a tvorové
Podle starověkého řeckého historika Hérodota, který jako první zaznamenal tuto pověru, žil v Egyptě bájný pták fénix. Byl to podivuhodný pták: měl orlí tělo, purpurové a zlaté peří a obyvatelům slunečního města zvaného Héliopolis se ukazoval jednou za pět set let.

"Nový život většinou pramení splynutím dvou jedinců, ale existuje jistý druh, který dokáže zrodit sám sebe. Asyřané ho nazývají Fénix. Není živ z ovoce nebo rostlin, ale z kadidla a vonných látek. Poté, co prožije pětiset let, postaví si hnízdo ve větvích dubu nebo koruně palmy. Nasbírá skořici, nardový olej a myrhu, ze kterých si vytvoří lůžko, na kterém se uloží a kde vydechne naposledy. Ze zemřelého Fénixe se zrodí nový, který bude žít po stejně dlouhou dobu, jako jeho předchůdce. Když dostatečně zesílí a vyroste, odnese hnízdo (jeho rodnou kolébku i hrob svého původce) a odnese jej do města Heliopolisu, ležícího v Egyptě, a zde jej uloží do chrámu Slunce."
Létá daleko v předu a bedlivě prozkoumává krajinu a vzdálený prostor. Představuje naši schopnost vize, sbírání smyslových informací o našem prostředí a o událostech, které se odehrávají okolo nás. Fénix díky své velké kráse vytváří silné vzrušení a nesmrtelnou inspiraci. Je to Nádherný pták s nádherným rudým peřím se zlatými okraji jenž se na slunci jiskrně třpytí jako by ho prozařoval vnitřní oheň(což se také děje). Mýtus o věčně žijícím Fénixovi se opravdu táhne staletími. O tomto podivuhodném ptáku si vyprávěli lidé ve starověkém Egyptě, Sumeru, Babylónu, Asýrii, Tibetu, Indii, Číně, Řecku, Římě...(Anglicky phoenix nebo phenix, Řecky: Φοίνιξ [ˈfiniks], v Arménštině: Փիւնիկ, v perštině: ققنوس, Arabsky: العنقاء أو طائر الفينيق, Čínsky: 鳳凰 or 不死鳥, Hebrejsky: פניקס) je bájný pták, vyskytující se v mytologii mnoha národů, například u Arabů, Peršanů, Řeků, Egypťanů a také Féničanů. Jde o bájného ptáka s barevným peřím a s ocasními pery zlaté a šarlatové nebo fialové, modré a zelené barvy - v závislosti na jednotlivé legendě. Žije v cyklu, který trvá 500 - 1000 let, na konci si postaví hnízdo z větví a chrastí, které pak sám podpálí. Pták i hnízdo shoří na prach, ze kterého vznikne nový mladý fénix nebo vejce. Fénix tedy povstane z popela. Nový Fénix žije po stejnou dobu, jako před svým znovuzrozením. V některých legendách vznikne z Fénixova popelu vejce z myrhy. Říká se, že jeho jeho křik zní, jako nádherná píseň. Fénixova schopnost zrodit se z vlastního popela vlastně znamená, že je nesmrtelný. V některých příbězích je však uváděno, že nový fénix je jen potomkem toho původního. V některých, avšak velmi ojedinělých příbězích, je dokonce schopen přeměnit se v člověka.Fénix nebo také Ohnivý pták se zrodil ve staré mytologii a byl prezentován jak v literatuře, tak v umění a prošel mnoha podobami. Většina příběhů je mírumilovných, ale některé naznačují, že lidé v jeho blízkosti nejsou zcela v bezpečí.

EGYPT Fénix byl původně ztotožňován s čápem nebo volavkou, jako pták benu, známí z Knihy mrtvých a dalších egyptských textů, jako jeden z posvátných symbolů uctívaných v Heliopolisu, úzce spojeného se sluncem a egyptským bohem Ra.

ŘECKO Řekové ptáka zobrazovali spíše jako páva nebo orla a nazývali jej Phoenix (Φοίνιξ), což znamená barvy fialovo červené nebo karmínové nebo palmový strom. Podle řecké mytologie žil Fénix ve Fénicii vedle studny. Za úsvitu se koupal v její vodě a zpíval a řecký sluneční bůh Hélios zastavil svůj vůz, tedy slunce, aby si poslechl jeho píseň. V moderním Řecku, se stal Phoenixsymbolemznovuzrozenínárodaběhemřecké válkyza nezávislost.Nejprve byl použitnavlajceAlexandera Ypsilantise, také byl vybránjako oficiálníznakProzatímní vlády1828-1832, guvernéraJohnaCapodistria, který také pojmenovalprvní modernířeckouměny"Phoenix". Fénix byl velmi populární,ale po letech1967-1974, které jej lidem velmi zprotivily v roce1974 jako symbol téměř vymizel. Tedy ža na výjimkuFénixova řád, který je v zemi druhým nejvyšším oceněním.
PERSIE V jejím bájesloví se objevuje Simurg, okřídlený pták, stvoření, které bylo velmi velké a staré s dlouhým ocasem. Simurg se objevuje v mnoha dílech tamních literárních klasiků, jako například v díle The Conference of the Birds od Abū Hamīd bin Abū Bakr Ibrāhīm, spíše známého jako Farīd ud-Dīn, jako jakýsi král všeho ptactva.

ČÍNA Tady se Fénixovi říká Businiao (不 死鸟, doslova "nesmrtelný pták"). Východní Asie pro změnu, Fenghuanga (凤凰) což je bájný pták podobný Fénixovi. Je to jeden z nejvíce uznávaných legendárních stvoření v Číně a ženský protějšek k drakovi. JAPONSKO V Japonsku Fénixovi říkají Fushichō (不死鳥) doslova "nesmrtelný pták"). avýchodoasijskévariantase nazýváho-O (凤凰).

KOREA V Koreji, senazýváBulsajo(不 死鸟 /불사조) doslovně opět"nesmrtelnýpták",avýchodoasijskévariantase nazýváBonghwangsae(봉황새 / 凤凰 새).

RUSKO V ruském folkloru se fénix objevuje jako Zhar-Ptitsa (Жар-Птица) nebo firebird (ohnivý pták), která je předmětem slavnébaletnípartitury1910IgoraStravinského.Na konci 16. stol bylo veřejnosti představeno souhvězdí nesoucí název Fénix. Nachází se na jižní obloze, bylo prvně popsáno dánskými mořeplavci Pieterem Dirkszoon Keyserem a Frederickem de Houtmanem. Souhvězdí se skládá ze 13 hvězd, které dosahují nejvýše 5. magnitudy (hvězdná velikost). Souhvězdí je viditelné pouze z jižní polokoule a částečně z rovníku. Zumrud-u Anka(Zümrüdüanka), TuğrulneboDevekuşu, je tureckáverzefénixe.Slovo Ankapochází ze slovapro "náhrdelník", ptačíkrkje pokrytbílými pery, které vypadají jakonáhrdelník.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Coreysmili Coreysmili | E-mail | Web | 18. března 2018 v 21:18 | Reagovat

Incredible loads of awesome data!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama